Co robią nasi absolwenci?

kontrabasista


Marek Romanowski ukończył studia w Katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w klasie adta dra Jana Kotuli otrzymując medal Primus Inter Pares - dla najlepszego absolwenta roku. Obecnie kontynuuje naukę jako doktorant na Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie prowadzi również działalność pedagogiczną w tamtejszej klasie kontrabasu. Od września 2015 jest również studentem Uniwersytetu Sztuk w Bernie (Szwajcaria) na kierunku Master of Arts Specialised in Music Performance - Soloist Diploma w klasie Ruslana Lutsyka.

Jest zwycięzcą IX Międzynarodowego Konkursu im. Johanna Matthiasa Spergera w Ludwigslust, Niemcy, gdzie otrzymał również nagrody za najlepszą interpretację sonaty patrona konkursu oraz najlepszą interpretację utworu wirtuozowskiego (maj 2016), Międzynarodowego Konkursu Instrumentalnego w Uberlingen nad Jeziorem Bodeńskim w Niemczech (czerwiec 2015), IX Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej (wrzesień 2015) na którym otrzymał dodatkowo nagrodę pozaregulaminową za najlepszą interpretację utworu napisanego na konkurs, IX Ogólnopolskiego Konkursu Kontrabasowego im. Adama Bronisława Ciechańskiego w Poznaniu (listopad 2012),  III Ogólnopolskiego Akademickiego Konkursu Kontrabasowego w Łódzi (maj 2012), Ogólnopolskiego Turnieju Wiolonczeli i Kontrabasu w Warszawie (marzec 2012). Zajął również III Miejsce na 50-tym Międzynarodowym Konkursie Instrumentalnym w Markneukichen, Niemcy (maj 2015), III Miejsce na V Międzynarodowym Konkursie Kontrabasowym im. Sergiusza Kusewickiego w Sankt-Petersburgu, Rosja (grudzień 2013), III Miejsce na Międzynarodowym Konkursie Kontrabasowym im. Edouarda Nanny’ego w Capbreton, Francja (sierpień 2011) oraz czołowe nagrody na konkursach w Andernach, Amsterdamie, Brnie, Katowicach, Kopenhadze, Lwowie, Mielcu i Wrocławiu.

Swoje umiejętności doskonalił na warsztatach oraz kursach muzycznych m.in. w Łańcucie, Głuchołazach, Wrocławiu, Bałoszycach,  Brnie (Czechy) i Sion (Szwajcaria), prowadzonych m.in. przez Božo Paradžika, Bogusława Furtoka czy Miloslava Jelinka. Pobierał również lekcje u Dominika Połońskiego, Tomasza Strahla oraz Jadwigi Kaliszewskiej.

Występował jako solista na takich imprezach jak Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych, Student Art Festival, Festiwal Muzyki Kameralnej „Kontrasty”, Letnie Koncerty na Grochowskiej (organizowane przez orkiestrę Sinfonia Varsovia) i Letnie Wieczory Muzyczne "Dziekanka" organizowane przez Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina oraz Światowy Festiwal Kontrabasu we Wrocławiu. W 2014 roku Dokonał polskiego prawykonania utworu Nine Variants on Paganini  Franka Proto w wersji orkiestrowej wraz z Filharmonią Śląską pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka. Koncertuje zarówno w kraju jak i za granicą.

Był stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Ministerstwa Kultury, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Akademii Muzycznej w Katowicach i Krakowie oraz laureatem programu stypendialnego „Młoda Polska”, organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury.

Kontakt: kontakt@marekromanowski.pl


zobacz również: